Vlak
Navazuji na článek Metro, dnes budeme cestovat vlakem a popíšu vám, jak to chodí, když vozíčkáři cestují vlakem. To taky není žádný med, protože když chcete cestovat vlakem, tak to není tak, že přijedete na nádraží, koupíte si lístek a jedete, tak to opravdu nechodí.
Vždycky, když jedeme někam vlakem, musíme si vyhledat bezbariérový spoj a napsat na České dráhy, kam pojedeme, kdy pojedeme tam a kdy zpátky, a kolik nás pojede. Oni by pak měli napsat email, schváleno, nebo neschváleno. Protože když máte elektrický vozík, tak musíte v každém případě vždycky najet, aby bylo nástupiště zároveň s vagónem, abychom tam najeli bez problémů, a když není, tak můusíme využít plošinu.
V každém případě to musíme mít domluvené předem a jsou čtyři typy plošin. Jednou z variant je, že nádraží má svoji mechanickou plošinu na kolečkách a na kličku, kterou přivezou, abychom jsme se dostali do vlaku. V novějších vlacích jsou elektrické plošiny, které ale věčně nefungují, a v těch úplně nových jsou zabudované již plošiny mechanické, které jenom vezmou, natáhnou a my tam vjedeme. A ten čtvrtý způsob, se kterým jsem se setkala u starších typů vlaků je, že vlak má připoutané dvě plošinky, které si můžeme dát, abychom mohli vystoupit lépe z vlaku, ale to nemůže prý obsluhovat strojvedoucí, což nechápu.
Já občas jezdím s mámou a kamarádkami, jedna z nich je na vozíku a ony si řekly, tak co budeme dělat v létě, tak pojedete do Liberce. Máma s Radkou napsaly na České dráhy, podotýkám týden dopředu a máma říká v ten den, že jedeme do Liberce, ale oni to nepotvrdili. Tak jsme ráno šly na nádraží, a máma šla koupit lístky, ale ta paní říká, vy to nemáte schválené a tím důvodem bylo, že jsme dvě na vozíku. A máma říká, no ale to vy jste nenapsali email a co mám teď dělat? Ale my jsme se již těšily. Tak máma se ještě chvilku dohadovala na nádraží a víte, jak to dopadlo? Nakonec místo hodiny a půl rychlíkem do Liberce, jsme jeli tři hodiny osobákem 😊. A to bylo ještě k tomu vedro ...