Plánování svého volného času a asistence

18.11.2021

Nevím, jak se to stalo, ale já už jsem to tady nakousla, tak ještě jednou a trošku dopodrobna. Když jsem šla do spolubytu, tak jsem si musela uvědomit co a kdy budu dělat. Protože lidi na vozíčku, nebo lidi s nějakým handicapam většinou mají svůj den naplánovaný.

Nevím, jestli si plánujete celý týden dopředu, ale například já musím, což je někdy složité, protože musím vědět, jestli třeba v úterý nebudu chtít do kina, nebo jestli nebude v Praze nějaká akce. Od toho se odvíjí asistence, kdy přijde, co budeme dělat, jestli budeme doma uklízet, nebo vařit a takový plány musím řešit, abych věděla, jestli ten daný den už tam nemám něco naplánovaného a jelikož nemůžeme být neomylný, tak je lepší mít pomocníka v podobě sešitu, nebo telefonu anebo kalendáře. Během týdne si naplánuji třeba dobrovolníka a když přijde každý čtvrtek od 16ti do 18ti, tak vím, že se musím stihnout do té doby naobědvat, nebo vyčistit Emu a tak dál. A jelikož mám ráda i svůj klid, tak se snažím abych měla dvě až tři hodiny každý den pro sebe. Protože asi vám nemusím říkat, že to je otravný někoho mít furt u sebe a říkat mu co má dělat, co potřebuji.

Dneska je 18.11., 9:30-11:30 osobní asistence - 2 hodiny pauza - 14 až 16hod osobní asistence - 17 až 18hod Marcelka a pak 18-21hod osobní asistence a 22 až 6 hod osobní asistence na noční. Tady jsem vám napsala příklad, jak to je naplánované a já ten den vezmu a když zavolá kamarádka, že by chtěla přijít, tak řeknu, tak přijď mezi 11:30 až 14hod, tam mám volno. Nebo si v tomto čase naplánuji nějakou konzultaci, nebo něco jiného, nebo taky ne 😊.

A tak se to odvíjí podle toho, co ten den dělám, třeba jeden mám tři hodiny volno, nebo druhý den mám volno tři dopoledne a tři hodiny odpoledne, tak se podívám na nějaký film na telefonu nebo nejvíc se mi líbí, když si můžu hrát karty, nebo zkoumat internet. A když přijede za mnou máma, tak to vím hodně dopředu a v notesu mám napsané: pátek-sobota-neděle jenom máma. Nebo když se domluvíme, že přijede na celý týden, tak tam je na celý týden napsaná jenom ona.

Když je třeba pondělí, a já si vzpomenu, že chci třeba ve středu do kina, můžu se pokusit zavolat do Asistence, jestli by mi sehnali nějaký doprovod, ale to není zaručené, že někoho seženou. Ale naopak, když mám objednanou asistenci a máma řekne, že chce ve středu přijet, tak já můžu tu asistenci zrušit.