Dobrovolníci

28.09.2021

Na začátek otázka: Znáte dobrovolnický program? Tak jestli ne, tak já se vám pokusím vysvětlit co to je a v čem spočívá.

Dobrovolnický program lidem umožňuje si zajistit volnočasový čas, jako je třeba jít na procházku, nebo skládat puzzle, anebo prostě jít do společnosti, a to určitě se teď pozastavujete nad tím, proč takhle začíná článek, no protože to chci vysvětlit, jaký je mezi asistentem a dobrovolníkem rozdíl. Jeden obrovský rozdíl je ten, že asistentům platíte. Ale dobrovolníkům ne, což je velká výhoda.

Teď k tomu, jak to přesně funguje. Když si promyslíte, co chcete dělat a kdy, pak napíšete email koordinátorům, který se starají o dobrovolníky. Kdybych chtěla dobrovolníka, třeba na skládání puzzle, tak jim napíšu třeba, že za 14 dní o víkendu bych chtěla skládat puzzle, že to bude u mě doma, napíšu jim třeba, že od jedné do šesti a oni se pokusí někoho sehnat. Po celou dobu dobrovolník nemůže dělat přesuny klientů, např. kdybych třeba měla dobrovolníka od rána do večera, tak on nemůže pracovat se zvedákem a dělat určité úkony jako uložení, vstávání, to je právě ten rozdíl od asistentů, protože dobrovolník je od toho aby, s námi trávil svůj a náš volný čas a dělal to ve svém volnu.

Já si osobně myslím, že najdete v Praze víc organizací, které zajišťují dobrovolníky pro trávení volného času než třeba v jiných městech. Já už tokový dva nebo tři roky spolupracuji s dobrovolnickým programem od Asistence a to mi naprosto vyhovuje. Je to taky tím, že jsem dříve žádnou takovou organizaci, která se zabývá dobrovolníky nepotřebovala ani jsem to neznala, protože celkově Asistenci jsem začala využívat teprve když jsem přišla do Prahy. Takže nevím, jestli je třeba nějaká organizace, která se zabývá dobrovolníky v Děčíně, odkud pocházím.

Třeba já využívám dobrovolníky na procházku, třeba když je nějaká oslava, nebo na výstavy a tak dál. Nedávno jsem byla s dobrovolníkem na oslavě narozenin spolubydlícího, bylo to moc fajn, protože toho dobrovolníka již znám z dřívějška z výjezdovky a taková náhoda, taky jsme se sešli na té samé oslavě narozenin před rokem. Takže si děláme srandu, že zase za rok 😊.

is loading comments...