Dvě ruce a dvě nohy (asistence)

03.02.2021

K tomu abych mohla vstát z postele tak potřebuji druhé ruce a nohy, což není tak samozřejmě jenom tak. Nejdříve, než si vůbec objednám asistenci, tak si musím říct kolik hodin budu potřebovat, jako třeba v pul desáté budu vstávat z postele, teď to bude znít pro někoho kdo nezná lidi s postižením, tak si tohle vůbec nedokáže představit, že si musíte naplánovat i třeba kdy půjdete na WC. Prostě všechno, co si umíte představit, tak na to lidi na vozíčku musí myslet dopředu. Pokud si vše dobře nenaplánujeme, tak se nám spousta věcí zkomplikuje, třeba to, když někdo napíše, že potřebuje někdo někam nečekaně tak my musíme říct, že to nejde, že na tu danou dobu nemáme naplánovanou asistenci, tak nám nezbývá mu říct, že měl říct dřív. A takhle to je i s různými činnostmi ... Teďka pro ty, který vůbec neznají, co je osobní asistence, popíšu třeba jeden den, abyste měli představu, jak to funguje.

Jak už jsem vám říkala, tak většinou vstávám v pul desáté, přijde asistent ke mně a na mě je po celou dobu ho instruovat, například: sundej si zábranu u postele, vezmi mi nohy a otoč mě na záda, dej mě prosím tě na WC, a to uděláš tak, že mě otočíš na bok a dáš pode mě mísu, poté chci na vozík, ale to neznamená, že mě vezme a dám mě na vozík, ale musíte mu říct, kde všechno máte a jak to má udělat. Třeba otevři skříň, vezmi oblečení, kdo to dělá poprvé tak mu musím říct, jak mě má obléknout (teď mi vezmi pravou ruku a strč mi jí do rukávu, ale musíš mě otočit na bok, abys uvolnil tričko, a tak to je celou dobu, co mě oblíká).   

A když používáte zvedák jako já nebo kdokoliv jiný tak musí popsat jak ten zvedák má používat a vůbec jak vezme plachtu a jak vás na ní položí a tak to je podobný když nás posazují nebo ukládají nebo koupají a u toho kdo to nezvádne tak ty hlavní kteří píšou rozpis musí tomu asistentovi napsat manuál jak s tím daným člověkem pracovat a manipulovat třeba to jak dokáže komunikovat. 

A když chceme uvařit, musíme asistenta navádět co a jak, třeba naklepej maso, oloupej pět brambor, dej do hrnce vodu a osol ji a zapni sporák. Když máme některý den naplánovanou schůzku, tak si musíme naplánovat ten den, abychom to všechno zvládli nebo respektive bychom to měli zvládnout a samozřejmě to není jen schůzka ale třeba práce, škola.

Snad jsem všem vysvětlila, jak to u nás funguje a jak fungují asistenti.